Truhlářství Kryštof Kratochvíl

Obrazová galerie

Ze starého nové, aneb na prodej.

zobrazit galerii

 

Již delší dobu se společně s manželkou, výtvarnicí Růženou Kratochvílovou, snažíme vdechnout starým nepotřebným a dosloužilým věcem nový život. Starý a poničený nábytek, ale neopravujeme do původního stavu. Po truhlářských opravách, odstranění nátěrů a podobných radostech, předám opravený nábytek umným, ženským rukám, které dokáží vytvořit vždy něco originálního. Kulatý stolek s původní odlepovací ořechovou dýhou dostal nejenom zvláštní kovovou barvu, navíc je zdoben modrými střípky, které mohou vyvolat třeba vzpomínku na moře, či hvězdnou oblohu. Krásně se doplňuje s opravenými bukovými křesílky. Ta mají nádherný tvar a jsou na sezení velmi příjemná. Opravený nábytek čeká na svého kupce.

09.05.2017

Štítky:

Ořechová, barevná postel

zobrazit galerii

 

Z rodinného ořechu, starého osm let bylo radost dělat. I přes dobu uložení měl větší vlhkost a proto jsme jej nechali dosušit. V zadání bylo, použít všechny barevné tóny, nic nevyhazovat. A tak jsme vybírali a lepili, lepili a vybírali a výsledek vidíte na obrázku. Nádherně zabarvené, živé tóny českého ořechu. Dalším požadavkem bylo, aby postel levitovala, byla nad zemí a nebyly vidět nohy ani podpěry. Podařilo se nám to, protože bočnice jsou dostatečně široké a vstávání ze čtyřiceti osmi centimetrů je pohodlné. Zadní vysoké čelo je mírně naklopené. To je pohodlné a krásné, ale při konstrukčním spoji na ozub (po truhlářsku na cink) nám to přidělávalo trochu vrásky. Ale "cink" je krásný spoj viďte a na posteli se prý krásně spinká. To nás moc těší.

31.12.2016

Štítky:

Oprava historických dveří

zobrazit galerii

 

Několik měsíců jsme postupně opravovali historické dveře. Majitelé chtěli bílou čistou barvu, aby se prostor elegantně rozzářil. Některé zárubně byly hodně poničené a do koupelny jsme museli dělat dveře úplně nové i se zárubní. Některé části dveří jsme museli vyměnit či vyspravit. Podařilo se krásně zrepasovat kování a to nejen secesní kliky, ale i zámky, táhla a zavírače. Tak myslím, že požadavek na krásnou eleganci byl splněn a tomu jsme rád.

22.10.2016

Štítky:

Jasanový stůl s lavicí na chalupu

zobrazit galerii

 

Do stylové chalupy v Novohradských horách patří stylový stůl. Zvláště když jsou majitelé architekti. Zadání bylo, stůl jako po babičce, lavice s opěradlem. U jasanu můžete vnímat jeho krásu,  je to dřevo ušlechtivé a velmi živé.  Zabrat nám dal roh lavice s opěradlem. Spojení na pokos, tedy na 45 stupňů je efektní, ale pracné. Obzvláště tehdy, když roh je silně mimo pravý úhel. Zásuvka ve stole je praktická a babičky jí tam také měli. Povrchová úprava byl samozřejmě tvrdý olej. Na obrázku je ale ještě bez povrchových úprav.

 

02.01.2016

Štítky:

Koncertní síň

zobrazit galerii

 

Rádi s manželkou chodíme na koncerty do bývylého kostela sv. Anny - koncertní síně Otakara Jeremiáše. Když hraje velký orchestr, sotva se na pódium vejdou. Když je ale koncert komornější, třeba kvarteto, tak jsme vždy trpěli tím, jak je pódium zničené, omšelé, odřené a v naprostém kontrastu s nádhernou a špičkovou  hudební produkcí. Nemohl jsem se na to dívat a objednal jsem se na návštěvu k panu řediteli O. Svobodovi a nabídl jsem mu, že pódium opravím, zrepasuji, aby ten pohled nebyl odstrašující a nemohli jste si myslet, že sedíte v nádražní hale. Dřevěné prvky jsme s manželkou o prázdninách zrepasovali, ulámané části vyměnili a obnovili. Specielní povrchovou úpravou jsme dosáhli sjednocení všech částí a tak už se těšíme na první koncert v nové sezóně. Na krásnou hudbu z neodřeného pódia.

Všechny práci jsme udělali zadarmo. Když chce člověk mít krásno kolem sebe, musí proto také něco udělat. Tedy pokud může a chce.

30.08.2015

Štítky:

Interiér pro milovníka lodí

zobrazit galerii

 

Realizace interiéru na kterém jsme se před časem podíleli začínal před lety výrobou eurooken a posuvných dveří do zimní zahrady.

Později přibyla kuchyně, schody, ochoz nad obývacím pokojem a knihovny. Za zmínku stojí také dveře s kovanými klikami. Všechny kovové prvky, včetně nábytkových úchytek, byly ručně krásně vykovány. V závěrečné fázi, byl už čas na legrácky, protože majitelé spokojeně bydleli. Tak jsme vyrobili bar ve tvaru lodě, včetně svítících okének (jedno na fotce bohužel chybí) a zázemí baru. Místnost je to společenská, vedle baru je kulečník a místo na všelijakou zábavu.

Byla to hezká práce, vše bylo z masivu, dubového nebo smrkového. Ten byl kartáčovaný a povrchová úprava vosk a olej.

31.07.2015

Štítky:

Dubové vchodové dveře

zobrazit galerii

 

Secesní vilka ve starých Čtyrech Dvorech vyžadovala generální opravu. Majitel se snaží zachovat původní štukové ozdoby a vše stylové, co se zachránit dá. Když za mnou přišel s požadavkem na výrobu repliky původních dveří, zdálo se, že to nebude pro nás nic co bychom nezvládli. Zádrhel byl v tom, jaké dveře vyrobit. Stávající dvoukřídlé s průchodem 60cm jsou velmi nepraktické a skrz takové dveře těžko projede jízdní kolo, natož pak kočárek. Vymýšleli jsme různé varianty a příprava trvala několik měsíců, něž jsme se dohodli na návrhu, který jsme realizovali a který můžete vidět na obrázcích. Pro zajímavost jsem do galerie umístil i některá fota původní či fota z výroby. Majitel domku měl ve sklepě čtyřicet let staré dubové fošny. Ty jsme použily a díky jejich tloušťce jsme mohli dveře udělat v silné 68 mm s těsněním, padacím prahem a tříbodovým zámkem.

Díky moderním technologiím jsme umístily i historický letopočet a grafiku do horního okna s izolačním dvojsklem.

Spokojen byl nejenom pan majitel, ale i my, že se nám podařio pěkné dílo, kterým se můžeme chlubit.

04.10.2014

Štítky:

Dveře podle Pleskota

zobrazit galerii

 

V tomto blogu jsem již ukázal skříň do sakristie obnovovaného kostela Svaté Rodiny na Senovážném náměstí v Č. Budějovicích.

Celý projekt velmi citlivých oprav řídí pan architekt Pleskot a jeho kancelář. Viděl jsem kostel, později archiv a nyní znovu kostel ve všech jeho etapách a děkuji spirituálu Biskupského gymnázia P. Josefu Prokešovi, že mne také přizval a mohli jsme ke kráse, kterou dnes vidíme přispět. 

Setkání s architektem Pleskotem byla pro mne velmi obohacující. Je to člověk velmi pozorného naslouchání a člověk, který vidí mnohem dál a hlouběji, než většina z nás. 

Vnitřní kyvné dveře s barevnými vitrážemi a vstupní dveře jsme opravili podle naší dohody s panem architektem a hodně jsme si s opravou pohráli. Výsledkem je kvalitně provedená repase, včetně dveřního kování. Poškozené části byly opraveny tak, aby přechody působily měkce a dýchaly na nás svým stářím a elegancí.

Bylo pro mne ctí podílet se na obnově tohoto krásného kostela a spolupracovat s výjímečnými, úžasnými lidmi.

Na závěr si nemohu odpustit jednu připomínku. Sousední dveře do Internátu Biskupského gymnázia naše firma opravdu, ale opravdu neopravovala :-)

28.09.2014

Štítky:

Velká kuchyň

zobrazit galerii

 

Veliká kuchyň postavená do tvaru U je vyrobena z tmavého lamina, které bylo vybráno tak, aby jeho barva ladila s jídelnou, kterou majitelka postavila hned vedle boční prosklené skříňky. Ta atypicky uzavírá boční část kuchyně. Jedná se vlastně o takový malý skleník, do kterého jsme umístili led diody. Pracovní deska a navazující záda jsou ze stejného materiálu, který připomíná kovový povrch. Dvířka jsou z běleného dřeva. Horní prosklené jsou vyklápěcí, stejně jako některé boční. Rohy kvůli maximálnímu využití prostoru jsou otevírací se skládanými dveřmi.

Zde jsme bojovali s nizkým stropem, resp. s požadavkem, aby byly skříňky až ke stropu. Pomocí speciálního kování jsou horní skříňky dobře přístupné. Ve spodní části jsou většinou velkoprostorové zásuvky s maximálním otevřením a jemným plynulým dovřením. Svítící led pásky jsme použili i na osvětlení pracovní desky. To je ovládáno dvěma vypínači. Zdánlivě nehotová část vedle myčky byla připravena pro velkou, volně stojící nerezovou lednici. Kvalitní spotřebiče od jednoho výrobce budou myslím sloužit majitelům na Dobré Vodě stejně dlouho jako naše kuchyně.

První obrázek galerie působí jako by kuchyň byla do oblouku. To si jen iPhon vytvořil panorama a mě to přišlo zajímavé, tak jsem fotku použil. 

03.09.2014

Štítky:

Designová koupelna

zobrazit galerii

 

Další z povedených koupelen v krásné, velkorysé moderní vile na okraji Českých Budějovic.

Majitelka byla energická, sympatická mladá dáma, která přesně věděla co nechce. Uměla však vysvětlit  své představy, za to jí děkuji.

Společně jsme vybrali materiály a doladili detaily. Technickým oříškem bylo připevnění více než stokilové skříňky na zeď plnou rozvodů.

Rustikální dub je v příjemném kontrastu s bílými lesklými předky zásuvek a dveří v bezúchytkovém provedení. Silné desky jakoby potvrzují náš pocit z kvalitního a fortelného nábytku.

Dobrá spolupráce a pěkný výsledek.

10.08.2014

Štítky:

Kuchyň z masivní deskou

zobrazit galerii

 

Pro zákazníka, který se stěhoval z Prahy do Českých Budějovic do rekonstruovaného bytu, jsme vyráběli kuchyni, která je trochu netradiční. Materiálem bylo bílé lamino ve vysokém lesku, protikladem tohoto materiálu byla pracovní deska z masivního dřeva hevea, mořená a povrchově upravená na ořerchovou barvu. Netradiční je i umístění skříněk. Spodní tvoří písmeno U, horní jsou jen na jedné straně. Zvenku spodních skříněk, které jsou umístěny do obývacího pokoje, je uprostřed knihovnička, také z masivu.Nad ní je bar, který skrývá "co se v kuchyni děje" a zároveň slouží jako odkládací plocha. Výrobní problémy jsme řešili telefonem, nebo mailem a výsledek je originální. Manželku investora musím pochválit za invenci a promyšlené detaily. Jeden z nich je odkládací plocha vedle varné desky. Do plochy jsou zafrézovány nerezové kulatiny, takže horký hrnec, dřevěnou desku nepoškodí.

13.07.2014

Štítky:

Zpovědnice

zobrazit galerii

 

Když jsem jedné známé vyprávěl, že právě vyrábíme do kostela zpovědnici, divila se, že se něco takového ještě používá. Ano zpovědnice je stále součástí sakrálního prostoru a jsou kostely, kde je využívaná hojně. Zadání pro nás bylo, nahradit nevyhovující, červotočem sežranou původní, za novou, lepší, pokud možno s použitím některých stávajících prvků. Při rozebírání jsme se opravdu zhrozili. Většinu držela pohromadě barva, dřevo bylo jako perník. Ze staré zbylo jen pár ozdob. Novou jsme vyráběli ze smrkového dřeva. Na této zakázce jsme si opravdu vyhráli. Vše z masivu, přesně spasované. Z hotového díla máme radost. Něco takového se vyrábí jednou za život, tak jsme si to užívali. Součástí je vnitřní led osvětlení a vyhřívaná čalouněná lavice. Fotogalerie, tentokrát rozsáhlejší,končí původní starou zpovědnicí.

30.06.2014

Štítky:

Dubová čalouněná lavice

zobrazit galerii

 

Pro starší manželský pár jsme navrhli a vyrobili čalouněnou sedací lavici. Měla být vyšší, aby se z ní dobře vstávalo, ne jako ze starých sedacích souprav, kam zapadnete a musí vás zvedat. Podmínkou bylo i druhá funkce, tuhé ležení, z nějž nebolí záda. Ve spolupráci s naší čalounicí jsme lavici vyrobili, barevně ji sladili k stávajícímu nábytku a dostali od zákazníka pochvalu.

18.06.2014

Štítky:

Květinová koupelna

zobrazit galerii

 

V poslední době nám přibývá zakázek na koupelnový nábytek.Lidé už nechtějí mít v koupelně jen umyvadlo či vanu. Pro větší útulnost si přejí nejrůznější skříňky. Chtějí také zakrýt někdy nevzhledné armatury. Nábytek na této zakázce byl vyroben z nového typu laminových desek, které mají strukturu i kresbu dřeva věrnější, než ty předchozí. Umyvadlo jsme do desky zapustili. Dominantním motivem koupelny však zůstaly velké květinové dlaždice. Naším nábytkem, se ale koupelna stala útulnější.

06.05.2014

Štítky:

Prodejna šperků

zobrazit galerii

 

Hned po revoluci v roce 1991, jsme získali zakázku na prodejnu šperků v centru Českých Budějovic, v ulici kteá vede z náměstí k divadlu. Návrh byl od architektů a na realizaci se podíleli sklenáři, pasíři i kameníci. Hlavní stěna byla obložena moderní plastikou a celé zlatnictví bylo laděno do modré barvy. Obchod se postupně rozšiřoval a my přidělávali další výstavní skřině v modré barvě. Při větší rekonstrukci v letošním roce majitel rozhodl, že vše musí být v barvě českého granátu, která je i firemní barvou. Starší nábytek jsme zrepasovali a z modrého dělali červený. Nové výstavní skříně vyrobili v nové, granátové barvě. Součástí oprav bylo i vyčištění mosazných pasířských prvků a kompletní výměna osvětlení nábytku. Moderní led diody šperkům sluší. Zakázka to byla atypická a náročná, byli jsme ale rádi, že investor je s námi spokojený už 22 let. Toho si vážíme.

12.12.2013

Štítky:

Veranda

zobrazit galerii

 

Byl jsem osloven mým kamarádem, zda bychom mu neopravili verandu na starém domě z třicátých let minulého století. Ikdyž to není úplně naše parketa, udělali jsme s manželkou návrh a dali se do díla. Celou přední část jsme vyjmuli a vsadili novou prosklenou stěnu ze smrkových europrofilů s bezpečnostním a izolačním dvojsklem. Ve vnitřní části nám vypomohla spřátelená  stavební firma, která provedla vyrovnání a zadláždění podesty a schodů protiskluzovou dlažbou. My jsme potom verandu zateplili, namontovali boční okénka a vnitřek obložili přírodními smrkovými palubkami. Vnější palubky jsou namořené k barvě rámů. Střecha byla opravená nedávno, tak zůstala, včetně původního svodu. Ptáte se co dělá v horní části ten kříž? Starý dům je jednou z far poblíž Českých Budějovic a kříž který navrhla manželka složit z barevných fazetovaných skel, je určitě ozdobou celé realizace.

24.10.2013

Štítky:

Dubový nábytek

zobrazit galerii

 

Když jsme v loňském roce připravovali návrh na umístění knihoven, výklenků a akvária, netušili jsme, že budeme v letošním roce pokračovat jídelnou. Jedná se o jeden velký pokoj ve starší opravené vilce. Mnoho knih a hezkých předmětů se kupilo v krabicích. Nejprve jsme nechali postavit sádrokartonovou příčku s výklenky na knihovny a osvětlenými výklenky na výstavu pěkných konviček, svícnů či skleniček. Do obou rohů jsme vyrobili zasklené knihovny. Před větší je skříňka s akváriem u menší je vychytávka, která není vidět a tou je úložná skříňka na deky, polštářky a podobné nezbytnosti. Když je šero a rozsvítí se podélné výklenky a akvárium, má to skvělou atmosféru. 

Po roce jsme byli požádáni, zda bychom v podobném stylu nevytvořili jídelnu. Židle si mladí manželé s velkou rodinou vybrali typové, my jsme dělali jen povrchovou úpravu. K židlím jsme měli vytvořit lavici, stůl a skříňky na "cibulák". Návrhů bylo několik, majitel si nakonec vybral ten, který vidíte na obrázcích. Rohová skříňka, lavice i opěradlo nás potrápily, protože roh byl hodně "z vingle", jak říkají truhláři. Dílo se ale nakonec podařilo a v příjemném světlém pokoji vynikne krásná kresba dubového dřeva i jeho medová barva.

15.08.2013

Štítky:

Bukový stolek

zobrazit galerii

 

Na vytržené stránce z novin byl barevný flek, v němž naše zákaznice viděla přesně takový stolek, jaký by si přála. Tak jsme to trochu učesali, dohodli se na rozměrech, tloušťce materiálu a detailu umístění nohou skrz vrchní desku. Celý stolek je z bukového masivu, povrchová úprava parketovým olejem. Z výsledku měla radost nejenom naše zákaznice, ale i my.

21.05.2013

Štítky:

Promyšlená skříňka

zobrazit galerii

 

Pro našeho zákazníka jsme měli vyrobit moderní komodu, která však měla sloužit i jako "přebalovák" na jejich miminko. V panelákových bytech nebývá místa nazbyt a pokud je nábytek přesně na míru, bývá i maximálně využit. Tak časem zjistíme, že se nám vyšší investice vrátila. Radujeme se z toho, že máme nábytek nejenom krásný, ale také maximálně praktický. Komoda je vyrobena z dvojitých desek krémového lamina s odolnými silnými hranami. Pečlově vybrané úchytky dělají ze skříňky designový kousek. Moderní výsuvy s tlumení zvyšují komfort užívání. Rámeček na přebalování je zajištěn proti posunutí bez šroubů a kování, tak aby nikdo nepoznal, že ta pěkná komoda je vlastně "přebalovák"

10.04.2013

Štítky:

Stolek pro slečnu

zobrazit galerii

 

Masivní bukový stolek se zásuvkami s plnovýsuvy a efektní poličkou se skleněnými policemi. Do nich už si dcera inestora naaranžovala nejrůznější šminky a potřeby náctiletých dívek. V desce stolu je průchodka na kabel lampičky a notebooku.

05.03.2013

Štítky:
Seznam všech štítků: dveře, EURO dveře, EURO okna, knihovna, kostel, kuchyně, lavice, moderní interiéry, okna, okna špaletová, postel, repliky dveří, repliky oken, restaurování, skříň, starožitný nábytek, stůl, umělecké předměty, věšáková stěna, vnitřní dveře