Růžena Kratochvílová

Růžena Kratochvílová

*1957, České Budějovice

Vyrůstala ve velké, silně křesťansky orientované rodině.  A proto jí totalitní režim nedovolil studium na střední škole. Na uměleckou školu nemohlo být v té době ani pomyšlení. Po vyučení vystudovala dálkově obchodní akademii a pokračovala ve studiu na jazykové škole. Tu ukončila státní zkouškou z německého jazyka a pokračuje studiem angličtiny. Na klasické studium umění má vyhraněný názor a vzdělává se v tomto směru výhradně soukromě.

V roce 1978 se provdala za Kryštofa Kratochvíla a mají spolu čtyři děti. Život ve šťastné rodině se stále točí kolem umění, designu či restaurování. Vlastní tvorbu, zpočátku malbu, později i sochařská díla mohla vystavovat až po revoluci. Už její první autorská výstava v roce 1993 v Českých Budějovicích byla úspěchem. Od té doby realizovala mnoho samostatných výstav v České Republice a několik i v zahraničí.

V roce 2000 si manželé Kratochvílovi splnili svůj sen a pronajali si Galerii Kaplanka v Českém Krumlově. Zde již známá výtvarnice představovala pravidelně svou novou tvorbu, vždy v letních měsících. Zájem o její výstavy, který každoročně narůstal, naznačoval, že osobitá tvorba Růženy Kratochvílové nachází stále další obdivovatele.  V roce 2008 museli manželé Kratochvílovi ukončit výstavní činnost v tomto krásném prostoru.

V současné době vystavuje autorka pravidelně v Brně u manželů Špilarových a v Českých Budějovicích.

Růžena Kratochvílová

Každý výtvarník, který svou tvorbu bere vážně, prochází určitým vývojem. U autorky byl tento vývoj velmi výrazný. Inspirace gotikou a hlavně románským stylem je i dnes z její moderní tvorby patrná.

Nejsem si však jist zda autorčin styl je konkretismus, tedy styl podřízený myšlence, která pracuje s přesným řádem či systémem, nebo třeba o lettrismus,  který zase vkládá do jedné plochy písmo, číslice i obraz. Myslím, že autorka je rozevlátá, a to je dobře. Jinak by nestačila obsáhnout designové návrhy interiérů, odborné vedení dcery Terezky i vlastní volnou tvorbu.

Samostatné výstavy

1995 Galerie ORDO České Budějovice
1996 Galerie GEMA Jindřichův Hradec
1996 Galerie v Rohrbach (Rakousko)
1997 Galerie ORDO Český Krumlov
1998 Galerie ORDO Český Krumlov
1998 Galerie Špilar Brno
1999 Galerie Kaplanka Český Krumlov
1999 zámek Jindřichův Hradec
1999 Galerie Špilar Brno
2000 Galerie Kaplanka Český Krumlov
2000 Galerie Špilar Brno
2001 Hrabalovo Kersko-sochařská výstava
2001 Galerie Kaplanka Český Krumlov
2002 Galerie Kaplanka Český Krumlov
2003 Galerie Kaplanka Český Krumlov
2004 Galerie Kaplanka s dcerou Terezkou, Zámek Nesovice, Michnův Palác Praha
2005 Galerie Kaplanka s dcerou Terezkou, Galerie Špilar Brno
2006 Galerie Kaplanka Český Krumlov Galerie Špilar Brno s dcerou Terezkou
2007 Galerie Kaplanka Český Krumlov Výstavní síň radnice České Budějovice, Galerie Špilar Brno, Zahrada královské kapituly Vyšehrad Praha
2008 Galerie Kaplanka Český Krumlov
2009 Lezecké centrum Lanovka Č. Budějovice, Galerie Špilar Brno s dcerou Terezkou
2010 Lezecké centrum Lanovka a poslanecké kanceláře Č. Budějovice s dcerou Terezkou
2011 Galerie Špilar Brno s dcerou Terezkou
2012 Poslanecké kanceláře-Lannova 2, Č. Budějovice s dcerou Terezkou